تبلیغات
. - یک سال بدون «جــیــژوان» یک شهر با هزاران «غمخوار»
.
۞ ... هـمـچـنـان فـریـاد بـراے فـردایے بـهتـر بـراے بـوکـان ۞همه ما غمخواریم!جیژوان

اختصاصی «بولتن خبری بوکان»:
«زریان»، «بوکان پرس»، «کانی پرس»، «هانا پرس» و «شه مال» سایت های خبری تحلیلی بوکان هستند. قدیمی ترین آن ها از سال 91 شروع به کار نموده است. به رغم آنکه بوکانی ها وبلاگ های فعالی چون «بوکان سیتی»، «صدای بوکان»، «پیام بوکان»، «دادگران بوکان» و «بو بوکان» و ... داشت اما قبل از آن بوکان از داشتن یک سایت خبری جامع محروم بوده است. این در حالی بود که در شهرهای همجوار وب سایت های رنگین و فعال و گاهاً جنجالی روزگار می گذراندند.

اما در این میان بوکانی ها با داشتن وبلاگنویسانی بی ادعا و ناشناخته در میان وب سایت های رنگین سری در میان سرها داشتند و گاهاً این خبر و مطالب وبلاگ های بوکانی بود که در وب سایت و نشریات مختلف به زیور طبع آراسته می شد. وجود همین پتانسیل بالقوه بود که بوکان را به یکی از شهرهای فرهنگی منطقه تبدیل کرده است.
در همان روزهایی که بوکان از داشتن یک وب سایت خبری و تحلیلی محروم بود، «جـیـــژوان» در 25 شهریور 1389 پا به عرصه وبلاگ نویسی شهری گذاشت. وبلاگی که در سیستم وبلاگ دهی میهن بلاگ کارش را با هدف تحلیل رویدادهای بوکان و به شیوه نقد بر اساس احترام به افراد و نهادها و در چهارچوب قوانین کشوری آغاز کرد. این وبلاگ خیلی زود توانست در میان کاربران جایگاهی ثابت برای خود دست و پا کند.
انتشار مطالبی تالیفی و تحقیقی درباره تاریخچه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ادوار مجلس که از بوکان به خانه ملت راه یافته بودند، تحلیل موشکافانه از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در بوکان، نگاهی به تاریخچه انتشار نشریات از آغاز تا کنون فقط در حوزه بوکان، بررسی ویژه ماجرای ایجاد استان موکریان (کردستان شمالی) نگاهی نقادانه به حکایت فرمانداری ویژه ای که هیچگاه نصیب بوکان نشد و در کنار آن برگزاری منظم سه دوره انتخاب وبلاگ (وب سایت) برتر بوکان همراه با برگزاری نظرسنجی های جنجالی از ویژگی های منحصر به فرد این وبلاگ بود.

نظرسنجسی جنجالی جیــــژوان
جنجالی ترین نظرسنجی «جــیــژوان»

انتخاب وبلاگ برتر سال
انتخاب وبلاگ برتر سال از طریق نظرسنجی


انشار بیشتر مطالب آن دقایقی پس از قرار گیری بر روی وبلاگ، در سایر وبلاگ ها و وب سایت  های شهری و منطقه ای و نشریات محلی حکایت از آن داشت که این وبلاگ به یک جریان و افق نگاه منتقدان و روزنامه نگاران و کاربران تبدیل شده است. نظرات دلگرم کننده و البته کمک های وافر نرم افزاری از سوی کاربران نخبه به مدیر وبلاگی که هیچ کس او را ندیده بود و نمی شناخت و فقط غمخوار شهرش بود فقط نشان از باور عمومی به این جریان بود. در اختیار قرار دادن ده ها سند و مدرک برای تنویر افکار عمومی از سوی کاربران چه نشانی جز ایجاد یک باور فراگیر داشت؟
توجه کاربران به پست ها و مطالب ارسالی و درج نظرات بالا و گاها نزدیک به هزار نشان داد که مطالب این وبلاگ برای کاربران مهم و به نوعی خواندن فکر آنان و سخن راندن از دید آنان است. به همین دلیل به محض انتشار پست های جدید مدیریت وبلاگ با سیلی از نظرات کاربران روبرو می شد و این علاوه بر نظراتی بود که در ذیل مطالب بازنشر شده در سایر وبلاگ ها و وب سایت ها درج می شد.

انتشار مطالب وبلاگ در وب سایت های دیگر
نمونه ای از ابازنشر مطالب «جــیــژوان» در سایر وب سایت ها

غمخواری مرز ندارد و یک غمخوار واقعی بدون ابا و تنها با اتکا به آزادی بیان و انتشار آزاد عقاید به بیان مشکلات، تنها به امید حل مشکل می پردازد و در این راه از هیچ چیز و هیچ کس فرمان و سفارش نمی گیرد و این شعار «جــیــژوان» بود. وبلاگی که "فریاد برای فردایی بهتر برای بوکان" را سرلوحه کار خود قرار داده بود بارها در مطالب و پست هایش عنوان کرده بود برای بوکان با هیچ کس معامله نمی کند و بلندگوی تبلیغاتی هیچ شخص و نهاد و ارگانی نیست و به هیچ کس و هیچ چیز جز شهر ستم دیده و فراموش شده و مردم رنجورش دینی ندارد.
اما گویا انتشار مطالب انتقادی به مذاق عده ای خوش نیامد. البته هنوز بر مدیریت «جــیــژوان» پوشیده است که کدام مطلب اساساً و به مذاق چه کس یا کسانی اختصاصآ خوش نیامد که طومار حیات یکی از محبوب ترین و مردمی ترین وبلاگ های بوکان را پیچیدند.
 در زیر آخرین مطالب «جــیــژوان» که اتفاقاً از جنجالی ترین مطالب این وبلاگ بود را مشاهده می کنید.

آخرین مطالب یک وبلاگ
آخرین مطالب «جــیــژوان»

به عنوان نگارنده «جــیــژوان» هیچگاه بر من روشن نگشت که دلیل از دسترس خارج شدن این وبلاگ چه بود. آیا پاسخ گویی به اظهارات جنجالی نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی دلیل از دسترس خارج شدن «جــیــژوان» بود؟ یا تلنگر زدن به مسئولینی که با هیاهوهای تبلیغاتی فراوان بوکان را فرمانداری ویژه خواندند و البته هیچگاه ویژه نشد یا معرفی وبلاگ های همنام با مطالب کپی شده و شرکت دادن آن در مسابقات وبلاگ نویسی و کسب رتبه یا انتقاد از شورایی که انتخاب یک شهردار به معظلی بزرگ و لاینحل برای آنان تبدیل شده بود یا گیر سه پیچ به انتخاب شهرداران سفارشی یا انتقاد از نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی یا به یاد آوردن تمام کم و کاستی های شهر به مسئولین؟!!!
به راستی اگر یک وبلاگ نویس نتواند چشم و زبان مردمش باشد چه فایده ای دارد؟ کدام یک از فریادهایی که کشیدیم برای نام و نان بود؟ چه کسی می تواند ادعا کند که این وبلاگ نویس در قبال به به و چه چه کردن برای اشخاص و نهادها، زمین و پورسانت و تسهیلات دریافت کرده است؟ پاسخ دهید؟!
کسی بگوید چرا باید درِ یک وبلاگ را فقط به جرم بیان حقایق گِل گرفت و فریاد حقانیت یک شهر را در نطفه خفه کرد؟ کسی بگوید که چرا کسی که بدون هیچ چشم داشتی، صرفاً به جهت اصلاح وضع اسفبار موجود ندای حق خواهی همشهریانش شده بود امروز باید درد و گرفتاری های شهر و همشهریانش را ببیند اما دم نزند؟
آیا آنان که از این ندا هراس داشتند اکنون در حاشیه امنیت هستند؟ آیا با حذف یک وبلاگ یک تفکرسالم، یک جریان خالص، یک قدم رو به جلو از حرکت باز ایستاده است؟ آیا آنان که از یک غمخوار به هر دلیل هراس داشتند اکنون از دست ده ها و صدها غمخواری که وضع موجود را می بینند و دم هم می زنند در آسایش هستند؟
بگذریم ... آنان که از روی ما گذشتند! اما من فقط از گناهشان می گذرم و آنان را با عذاب وجدان خودشان تنها می گذارم!
امروز 26 دی ماه است. ساعت 8:40 صبح 26 دی ماه سال گذشته آخرین بازدید از «جــیــژوان» صورت گرفت و دیگر هیچ کس مطالب وبلا گ را ندید و هر کس اگر هوای «جــیــژوان» را کرد با یک آگهی تکراری روبرو شد که به خواننده القاء می کند غمخوار یک شهر بودن جرم بود...

آخرین دیدار     
چه کسی ساعت 8:40 صبح روز 26 دی ماه 92 برای آخرین بار «جــیــژوان» را مشاهده کرد؟
یک آگهی
«جــیــژوان» و مصادیق مجرمانه؟!

گویا کس یا کسانی قبل از حذف «جــیــژوان» از سیستم وبلاگ دهی میهن بلاگ از دسترس خارج شدن آن را می دانستند. این را از پیام هایی قبل از حذف وبلاگ که برای مدیریت ارسال کردند، می شود فهمید و این سوالی است که همیشه برای من لاینحل باقی مانده است. هر چند با پیگیری IP های موجود می شود فهمید؛ اما رغبتی برای تسویه حساب با کسی ندارم. گویا عمر خدمت صادقانه ما به این شهر از این راه همین قدر بوده است. بی شک سنگرهای دیگری برای خدمت هست و یک خدوم و غمخوار واقعی هیچگاه به وسیله متکی نیست، هدف مهم است که باید به آن رسید.

اکنون برای نگارنده دو روز خاص وجود دارد. 25 شهریور 1389 یک طلوع دل انگیز! 26 دی ماه 1392 یک غروب غم انگیز!


این مطلب را از ساعت 8:40 دقیقه صبح روز 26 دی ماه 93 دقیقاً راس همان ساعت و دقیقه ای که آخرین بازدید از «جــیــژوان» صورت گرفت مشاهده می کنید تا بدانید این راه ادامه دارد و بـولتـن خـبـری بـوکـان همان «جــیــژوان» است.

نظر شما چیست؟ شما از وبلاگ «جــیــژوان» چه خاطره ای دارید؟ با سایر همشهریان و کاربران در میان بگذارید.

برچسب ها: «جـــیــــژوان»، «جـــیــــژوان پـاتـوق بـچـه هـای بـوکـان»، بازگشت «جـــیــــژوان»، چرا «جـــیــــژوان» از دسترس خارج شد؟، «جـــیــــژوان بوکان»، پایگاه خبری تحلیلی «جـــیــــژوان»، سایت «جـــیــــژوان»،
نویسنده: خەمخۆر (غمخوار)
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا موافق تغییر نام «بــولــتــن خـــبــری بـــوکــان» به «جــێــژوان» و ادامه فعالیت آن به همان شیوه هستید؟
MP3 بوكان
پیوندها
انتخاب وبلاگ برتر
ارتباط با «جێژوان»
معرفی به دوستان
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools