تبلیغات
. - بررسی مشکل کم آبی بوکان / بوکان همچنان تشنه
.
۞ ... هـمـچـنـان فـریـاد بـراے فـردایے بـهتـر بـراے بـوکـان ۞


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 18 دی 1392
آبرسانی به بوکان زیر سایه کمبود اعتبارات/ وعده احداث خط انتقال جدید آبسرویس شهری:به گزارش بولتن خبری بوکان و به نقل از خبرگزاری مهر، بوكان که طی سالهای اخیر با مشكل كمبود آب شرب روبرو شده بطوریكه در بیشتر ماههای سال بدلیل افت فشار و ناتوانی در آبرسانی به میزان نیاز مردم، ‌قطعی های مكرر و متوالی این مایه حیاتی روند زندگی بوكانی ها را با چالش روبرو كرده است.

در دور دوم سفرهای هیئت دولت به آذربایجان غربی حل این مشكل بوكان در دستور كار قرار گرفت و با تصویب طرح انتقال آب سد سیمینه رود به شبكه آبرسانی شهرستان بوكان مقرر شد تا در ۲ سال آینده یعنی سال گذشته مردم این شهر از نعمت آب شرب در تمامی ساعات شبانه روز برخوردار شوند اما هم اكنون نزدیك به ۴ سال از زمان می گذرد و هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

اعتبارات اجرای طرحهای آبی بوکان پرداخت شود

نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به سوال از وزیر نیرو در خصوص کمبود آب در شهرو روستاهای بوکان، توقف طرح سد سیمینه و تاخیر در اجرایی شدن آبرسانی به دشت تیکان تپه،‌ افزود: سد شهید کاظمی بزرگترین سد مخزنی کشوربوده که باید از این سد برای کار کشاورزی و آب آشامیدنی مردم به میزان نیاز استفاده شود.

محمد قسیم عثمانی با بیان اینکه آب رسانی از سد شهید کاظمی به دشت تیکان تپه مصوبه سفر استانی بود که متاسفانه عملیاتی نشد، گفت: سد سیمینه هم درحال احداث بوده ولی متاسفانه با وود تخصیص بودجه به این طرح،‌ به دلیل عدم پرداخت هزینه ها فعالیت پیمانکار آن متوقف شده است.

وی با بیان اینکه سد خراسانه سدخاکی است که علی رغم پایان کار آن، هنوز آبگیری نشده است، اظهار داشت: به دلیل کم آبی در روستاهای بوکان، مردم انتظار دارند این سد آبگیری تا مشکل آب شرب در این منطقه رفع شود.

وی با اشاره به تامین اعتبار ۳۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی برای سد سیمینه از اجرایی نشدن آن انتقاد کرد و افزود: سد خاکی خراسانه نیز با وجود اینکه یک سال است از ساخت آن گذشته، هنوز آب‌گیری نشده، اگر قرار است این همه هزینه کنیم و سد را آب‌گیری نکنیم، پس ساخت آن چه فایده‌ای دارد؟

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکلات آب در منطقه حوزه انتخابیه‌اش اشاره کرد و گفت: شهر بوکان مشکل جدی آب دارد، این در حالی است که شهرهای بناب، میاندوآب و تبریز از آب حوزه این منطقه استفاده می‌کنند، انتظار داریم وزیر نیرو به این مساله توجه کند.

مشکل آب شرب بوکان رفع می شود/ احداث خط انتقال جدید

فرماندار بوکان نیز در گفتگو با مهر، از رفع مشکل آب شرب بوکان با احداث خط جدید انتقال طی اینده نزدیک خبر داد و افزود: با احداث یک خط انتقال دیگر موازی با خط آب فعلی از سد شهید کاظمی، برای چندین سال آینده مشکل کمبود آب شرب نخواهیم داشت.

حسن عباسی اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را یک هزار و ۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت:هم اکنون کارشناسی در مورد طرح صورت گرفته و مرحله مطالعاتی آن پایان یافته و در حال حاضر در مراحل اخذ قرار داد هستیم.

فرماندار بوكان با بیان اینكه برای حل مشكل آب این شهر نسبت به اجرای دو طرح كوتاه مدت و بلند مدت اقدام خواهد شد، گفت: براساس برنامه ریزی كوتاه مدت ۳ فقره چاه در اطراف بوكان ایجاد شده تا آب این چاهها با لوله گذاری به سیستم آبرسانی بوكان تزریق و تا حدودی مشكل كمبود آب شرب مردم این شهر رفع شود.

وی یادآور شد: هم اكنون مناطق مسكونی واقع در ارتفاعات از جمله شهرک فرهنگیان، فرهنگیان جدید، کلتپه و مناطق سامان در زمان پیك مصرف با افت شدید مواجه می شود كه امیدواریم این مشكل در سریع ترین زمان ممكن و با حل مشكلات اعتباری حل شود.

فرماندار بوكان ادامه داد: با توجه به اجرایی نشدن سد سیمینه، مطالعاتی كه برای انتقال آب از این سد انجام شده بود مورد استفاده قرار نگرفت و مطالعات مجددی برای انتقال آب از سد شهید كاظمی انجام شد كه پیش بینی می شود اجرای آن بزودی آغاز شود.

وی اعتبار مورد نیاز برای آغاز عملیات اجرایی طرح آبرسانی از سد شهید كاظمی را یک هزار میلیارد ریال عنوان كرد و گفت: هم اكنون تنها مانع اجرای آن نبود اعتبارات است كه امیدواریم با تامین منابع مالی امكان ساخت و بهره برداری از این طرح كه تضمین كننده تامین آب ۳۰ ساله شهر بوكان است، به انجام برسد.طبقه بندی: سرویس شهری، 
نویسنده: خەمخۆر (غمخوار)
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا موافق تغییر نام «بــولــتــن خـــبــری بـــوکــان» به «جــێــژوان» و ادامه فعالیت آن به همان شیوه هستید؟
MP3 بوكان
پیوندها
انتخاب وبلاگ برتر
ارتباط با «جێژوان»
معرفی به دوستان
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools